Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Jak rozpoznać samochód po powodzi? Czy warto?

 

Opel Corsa powódź

Ta Corsa jeszcze w ruchu. Nie wiemy czy wydostała się z koryta. Powódź w Zagrzebiu w 2010 r. Fot. Lovro Rumiha.

W naszej kilkuletniej praktyce serwisowej notowaliśmy przypadki sprawdzenia dla naszych klientów auta przed zakupem, które jak się później okazało pochodzą z terenów dotkniętych powodzią. Jak rozpoznać używany samochód popowodziowy i czy warto go kupić?

 

 

Czy w ogłoszeniu będzie informacja, że samochód jest po powodzi?

Logika podpowiada, że nie. Niemal każdemu z nas zdarzyło się upuścić telefon a to do sedesu, a to do jeziora i wiemy, że zmoczona komórka nie hula już jak dawniej. Podobnie jest z samochodem. Jeśli zamoknie w nim elektronika, konsekwencje mogą ciagnąć się latami. Woda może odparuje z wnętrza podzespołu, ale zostanie mineralny osad - np. na powierzchni układu scalonego, albo w kostce, których pełno w każdym samochodzie, łatwo dochodzi do "lekkiego" powierzchniowego zwarcia i czasem w wielu miejscach na raz. Bardzo trudno się diagnozuje i naprawia takie przypadki. Więc intuicja nie myli klientów - słusznie unikają takich samochodów.

 

Dlaczego samochody popowodziowe są atrakcyjne dla handlarzy?

Zarobek dla handlarza może być wyższy niż przy "lekko pukniętym" samochodzie. Zwykle samochody popowodziowe to młode roczniki. Handlarz kupi taki samochód tanio za granicą, wykorzysta polską (tanią) siłę roboczą do oczyszczenia wnętrza, przepierki i zaoferuje polskiemu klientowi jako pełnowartościowy.

 

Jak rozpoznać auto popowodziowe?

Elementy zawieszenia - rdzawe naloty w zaledwie kilkuletnich autach, często poziom wody, w której stał taki samochód, widać na sprężynach, układzie wydechowym, wahacze.

Zaawansowana korozja układów hamulcowych, świadczy o dłuższych postojach aut, ale i kontakcie z wilgocią.

Naszą czujność powinno wzbudzić dokładnie wyprane wnętrze tapicerowane samochodu, boczki drzwi, fotele, ew. plamy i zacieki wodne od spodu i wewnątrz tych elementów. Często w tych miejscach wilgoć pozostawia naloty pleśni.

Naszą uwagę mogą przykuć zapachowe zawieszki oraz intensywny zapach odświeżacza powietrza. Sprzedawcy często tak robią, ponieważ chcą ukryć zapach zalanej tapicerki.

Należy zaglądać do elementów niewidocznych na pierwszy rzut oka: szyny foteli, uszczelki progowe, osadzenia koła zapasowego.

 

Płytka woda

Taki poziom wód opadowych nie zaszkodzi prawie w ogóle parkującemu pojazdowi. Oczywiście parująca woda nie jest pożądana. Powódź w Pradze, 2013 r. Fot. Jiří Sedláček.

Elektryka i elektronika

Sprawdzenie połączeń elektrycznych, instalacji wiązek, pinów w kościach przyłączeniowych usytuowanych szczególnie nisko w pojeździe. Sprawdźmy też działanie całej pokładowej elektryki i elektroniki, włącznie ze wskazaniami komputera pokładowego oraz działaniem systemu audio.

Nawet oświetlenie samochodu (reflektory, lampy, kierunkowskazy) może nadawać się do wymiany, bo czasem w kloszach zauważyć można złogi glonów, owadów.

Naszą uwagę powinna też zwrócić nierówna praca silnika na wolnych obrotach. To najczęstszy objaw w samochodach, które zostały podtopione podczas powodzi czy ulewy:

  • W silniku benzynowym nierówna praca oznacza zazwyczaj reakcję elektroniki na niedrożność katalizatora zalanego wcześniej wodą.
  • Silnik Diesla również powinien trzymać obroty, w przeciwnym wypadku będzie to znak, że prawdopodobnie zatkany został filtr cząstek stałych po dostaniu się tam wody ze szlamem.

 

 

Kabina zniszczona przez powódź

Kabina starego samochodu po zalaniu. Niekoniecznie opłaci się go przywracać do użytku. Fot. Infrogmation.

Czy warto kupić auto po powodzi?

Jeśli tylko brzydko pachnie wnętrze i są ślady, zacieki - można rozważyć - zależnie od ceny pojazdu.

Jeśli widać problemy z elektryką i elektroniką - jakieś miganie, czy okresowe zanikanie napięcia w radiu, oświetleniu, centralnym zamku albo jeśli silnik pracuje nierówno i podejrzewamy, że objawy mają związek z powodzią - odpuśćmy. Mogą być nie tylko koszty, ale w ogóle duży problem dla serwisu, żeby namierzyć przyczynę.

 

Historia z życia

Pan S. kilka lat temu kupił samochód po powodzi. Chociaż zorientował się zaraz po zakupie, postanowił nim już jeździć.

Pierwszą niespodzianką były niestabilne obroty biegu jałowego, prawdopodobnie zalana była jednostka sterująca silnika. Pan S. nie zdecydował się na głębokie chirurgiczne cięcie w swoim nabytku (wiążące się ze znacznym kosztem) i pogodził się z faktem niskiej kultury pracy silnika.

Drugim elementem, który normalnie byłby bezawaryjny, były tylne hamulce, w przypadku samochodu pana S. - bębnowe. Doszło najpierw do nieodbijania szczęk (koła hamowały w czasie jazdy), a potem do wycieku płynu z siłowników hamulcowych (cylinderków). Tu pan S. musiał pogodzić się z wydatkiem, jako że został cofnięty na dorocznym przeglądzie w SKP.

Trzecim objawem - niezałatwionym - jest przyspieszona korozja karoserii auta pana S. - pojawiają się purchle na progach i dolnych częściach drzwi - również tu p. S pogodził się i tak jeździ.

 

 

 

Podsumowanie

Auta po zalaniu są dobrą okazją zakupową dla handlarzy ze względu na to, że zazwyczaj na rynek wtórny trafiają młode egzemplarze. Do polskich urzędów celnych przyjeżdżają czasem samochody po takich przejściach. Są dostępne po atrakcyjnych cenach, a ich stan wizualny zazwyczaj nie budzi zastrzeżeń. W Polsce działa wiele warsztatów profesjonalnie zajmujących się odnawianiem popowodziowych aut, które potrafią skutecznie zatrzeć ślady ubocznego działania natury. Wstępnie korzystny zakup może okazać się skarbonką bez dna. Generalnie nasze podejrzenia powinny wzbudzać stosunkowo nowe samochody sprowadzone z ostatnio zalanych regionów świata.

 

 

Zobacz też:

Sprawdzanie samochodu przed zakupem w naszym serwisie

Samochody używane Dixi-Car

Promocje na nowe auta

 

styczeń 2015

 

 

 

Poradnik Kupującego

Zakup nowego samochodu

Na którą oś wybrać napęd - przednią czy tylną (gama SsangYong)?

Który napęd wybrać: PHEV, elektryk, diesel, czy benzyna?

 

Czy Opel jest dobrą marką dla klienta indywidualnego?

Praktyka eksploatacji auta na prąd

Gama elektrycznych Opli

Ile się czeka na nowy samochód?

Czy samochody zdrożeją [taniej nie będzie]?

Trzy cylindry. Dobrze czy źle?

Jak wybrać kolor samochodu?

Czy doposażyć samochód w pakiet?

Który silnik wybrać?

Czy mały samochód jest tańszy w eksploatacji niż duży? Jaka klimatyzacja - ręczna czy climatronic? Jaka skrzynia biegów: automat, manual?
Nowy czy używany samochód - odwieczne pytanie Jaki samochód dla profesjonalisty? Dlaczego lekki samochód do miasta (o spalaniu)?
Felgi kół - jakie wybrać? Ubezpieczenie od dealera - czy warto? Które nadwozie? 3d, 4d, 5d, kombi, suv, a może minivan?
Samochody naszych klientów Rok produkcji, modelowy, data pierwszej rejestracji - czym się kierować? Samochód po powodzi: jak rozpoznać i czy warto?
AdBlue - czyli co oznacza Euro6?,
Euro6 a dostawcze
eCall, OpelConnect Czy polować na samochód podemonstracyjny?
ABS, ESP, tempomat, czujniki parkowania - czy warto? Sekrety wyprzedaży rocznika Jak popularny jest Opel w Polsce? Garść statystyk
Trendy na polskim rynku. Jaki będzie za kilka lat? Android Auto, Apple CarPlay a Opel Gniazdko 230V w samochodzie
Czy samochody zdrożeją? SUVy Opla Automaty w Oplach
Napęd 4x4 w Oplach Kombiaki Opla
Fabryki Opla Ople produkowane w Polsce Najtańszy nowy Opel
Sportowe Ople Nowy Opel na raty Ile kosztuje Opel?
Różnice między latami modelowymi Nowe auto na abonament Busy i minivany Opla

Czy Opel jest niemiecki?

A może francuski?

Modele dla rodzin

Rodziny 2+2, 2+3

Hatchbacki Opla - porównanie
Katalogi Opel - kopalnia wiedzy

Jak kupować samochód [Komiks]?

Wszystkie odcinki poradnika

 

 

Tagi: jak wybrać kolor samochodu, barwa auta, lakier, metalik, perłowy

 

 

Tylu zamówień polski importer się nie spodziewał - i inne opinie o Torresie

08.2023

Opinia liczba zamówień SsangYong Torres, tablica rejestracyjna WN

Aż trudno uwierzyć w pojemność bagażnika, która według katalogu wynosi 703 l. Po złożeniu foteli możemy dostać ponad 1600 l. To są możliwości, którymi Koreańczycy w tej kwestii dosłownie pozamiatali

– pisze na:Temat, 24.07.2023.

 

Wnętrze również zachwyca. Wygląda na czyste i nowoczesne. Po prawej stronie widoczny jest całkiem spory multimedialny ekran o przekątnej 12,3 cala. Poniżej – podobnie jak w Audi, 8-calowy wyświetlacz przeznaczony do sterowania klimatyzacją czy podgrzewaniem foteli.

– pisze WRC Premium. Motorsport & Beyond, 20.07.2023.

 

Torres zaskakuje komfortem jazdy (z przodu kolumny resorujące, z tyłu wielowahacz Multi-Link). Kabina pasażerska jest dobrze wyciszona zaś układ kierowniczy precyzyjnie reaguje na wykonywane manewry. Parkowanie ułatwiają przednie i tylne czujniki oraz kamera cofania, która wyróżnia się dobrą jakością obrazu.

– pisze Nowoczesna Flota, 27.07.2023.

 

Zobacz opinie

Warszawa

Radom




 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Kredyt promocja SsangYong Tivoli. Rata od 599 zł +vat/mc